Pokládka koberce metodou „na volno“

Pokládka koberce vyžaduje vždy precizní provedení, neboť jen na správně položený koberec se vztahuje záruka výrobce. Koberec lze umístit metodou podlepení lepidlem, uchycení pomocí oboustranné lepící pásky nebo jej můžete položit tzv. na volno.

 

Kdy zvolit pokládku koberce metodou na volno?

Pokud se z jakýchkoliv důvodů rozhodnete pro položení koberce bez lepení, tzv. na volno, pak doporučujeme zvolení této metody pouze pro pokládku koberce do menších místností. U místností větších jak 15 m2 zvolte jednu z variant lepení. Ať už se rozhodnete pro oboustrannou lepící pásku nebo celoplošné lepení lepidlem, do větších prostor je toto nezbytné, aby nedocházelo ke zvlnění nebo prokluzování koberce.

Čistění koberců Brno

Jak správně provést pokládku bez lepení?

  • Ještě před samotným výběrem koberce nesmíte opomenout řádně připravit povrch podlahy. Prioritní jsou tři vlastnosti podkladu – povrch, na nějž budeme koberec pokládat, musí být dostatečně rovný, pevný a suchý. Výčnělky zbruste, praskliny zatmelte. Drobný prach vysajte vysavačem.
  • Pro pokládku bez lepení vybírejte koberce s vyšší gramáží. Takové to koberce svou váhou přilnou k podkladu a nehrozí u nich zvlnění. Místnost, ve které bude koberec umístěn, důkladně změřte a u všech rohů, stěn či výklenků počítejte s nadměrkem alespoň 5 cm. Po rozbalení koberce a jeho rozvinutí na podlaze ho ponechejte po dobu 24 hodin aklimatizovat. Koberec se tak přizpůsobí teplotě a vlhkosti místnosti. U koberců s vyšší gramáží postačí kratší časový interval, neboť koberec se roztáhne po podlaze sám svojí váhou.
  • Následně přirazte koberec k nejdelší stěně tak, aby se nemusely zařezávat všechny strany koberce. V místnosti, která dodržuje pravé úhly, můžete koberec přirazit rovnou ke dvěma stěnám a ořezávat pouze zbylé dvě stěny.
  • Koberec zatlačte do rohu mezi stěnu a podlahu a vytvarujte ohyb v místě, kde bude proveden řez koberce. Ostrým nožem proveďte zářez pod úhlem 45°.
  • Po oříznutí všech přesahujících stran koberce upevněte případně dřevěné či přechodové lišty a máte hotovo.