Hlavním rozdílem mezi mokrým a suchým čištěním, je jak již název napovídá použití vody či saponátu na čištění. Při mokrém čištění je do koberce pod tlakem vstřikována čistící směs, která je ihned odsávána do sběrné nádoby na nečistoty. Tento způsob hloubkového mokrého čištění se nazývá také extrakční čištění či tepování. Ačkoliv se jedná o mokré čištění, koberec není nadměrně namáčen a nedochází tak k jeho zvlnění. Starší generace znají mokré čištění, kdy se koberec dopředu naimpregnoval čistícím roztokem a cca po hodině byly nečistoty vysáty. Voda se však dostala také do spodní vrstvy koberce a docházelo tak ke značnému zvlnění. Takto nasátý koberec nebylo možno zcela vysát a často se stávalo, že se v koberci začaly tvořit plísně a to zejména v případech kdy byla místnost nedostatečně větrána.
Velmi podobné situace vznikají také při domácím čištění. Pokud nemáte kvalitní extraktor a rozhodli jste se vyčistit koberec nebo čalounění pomocí čistících prostředků typu Vanish, je nutné si uvědomit, že čistící prostředek dostanete pouze z vrchní vrstvy, ale hloubkové nečistoty zůstávají.Podobné čistící prostředky nemají tak kvalitní vlastnosti jako profesionální prostředky typu Kärcher a jimi vyčištěná plocha se opět ušpiní mnohem dříve, než kdyby byla plocha ošetřena profesionálně.
Pokud se zaměříme na suché čištění, lze jednoznačně tvrdit, že čistící účinek není na takové úrovni, jako je tomu u mokrého čištění. Ačkoliv lze čistící prostředek do čištěné plochy kvalitně zapracovat, absence vody způsobuje nedostatečný hloubkový účinek a nižší schopnost navázání nečistot. Suché čištění je doporučováno na koberce a čalounění, kde je výrobcem povolen pouze tento typ čištění. Dále se používá často v prostorách, kde je čištění prováděno v provozu nebo jsou kladeny enormní požadavky na okamžité vyschnutí čištěné plochy. Nejčastěji je tomu tak v kancelářích a restauračních zařízeních.
Pokud jste alergici nebo máte v rodině domácího mazlíčka, mělo by být čištění prováděno dvakrát častěji (domácí suché vysávání min. 2x týdně, hloubkové mokré čištění 2x ročně). Čištění koberců a čalounění bývá velmi často podceňováno a to především v ubytovnách či studentských kolejích. Koberce a čalounění doporučujeme vyčistit také, než se nastěhujete do pronajatého bytu. Pronájem Brno lze jistě vyřešit velmi výhodně, ale vzhledem k tomu, že neznáte historii bytu, je důkladné suché a mokré vysátí ještě před nastěhováním na místě a dvojnásob to platí u levnějších pronájmů.
Souhrnně lze konstatovat, že časté domácí suché čištění a kvalitně provedené hloubkové mokré čištění pomáhá koberci i Vám. Samozřejmě čím kratší vlas, tím více nečistot lze z čištěné plochy odstranit.